Balkon Posadzki na balkony i tarasy

Doszczelnienie punktów newralgicznych przed aplikacją warstwy izolacyjnej wykonać materiałem Sikaflex®-11 FC+

Przygotowanie podłoża - Sikaflex®-11 FC+

Przed naniesieniem materiałów gruntujących/aktywatorów lub Sikaflex®-11 FC+należy dokładnie usunąć pył, luźny i kruchy materiał z całej powierzchni.
Sikaflex®-11 FC+ może być stosowany bez żadnych materiałów gruntujących i/lub aktywatorów. Jednak w celu uzyskania optymalnej przyczepności i trwałości a także w przypadku aplikacji o wysokich wymaganiach, konieczne jest zastosowanie gruntowania i/lub aktywacji:  

Podłoża nieporowate
Aluminium, aluminium anodowane, stal nierdzewna, PCW, stal ocynkowana, metale pokryte powłokami proszkowymi lub płytki szkliwione, lekko uszorstnić powierzchnię drobnoziarnistym padem ściernym. Oczyścić i aktywować materiałem Sika® Cleaner P lub Sika® Aktivator-205, naniesionym czystą ściereczką. Przed aplikacją kleju należy odczekać do odparowania środka, co najmniej 15 minut (maksimum 6 godzin). Inne metale takie jak miedź, brąz, blachy tytanowocynkowe należy oczyścić i aktywować materiałem Sika® Cleaner P lub Sika® Aktivator-205, naniesionym przy użyciu czystej ściereczki. Po odparowaniu (minimum 15 minut, maksimum 6 godzin) nanieść Sika® Primer-3 N przy użyciu pędzla i odczekać do odparowania minimum 30 minut (maksimum 8 godzin). PCW należy oczyścić i zagruntować materiałem Sika® Cleaner P naniesionym za pomocą czystej ściereczki i odczekać do odparowania minimum 15 minut (maksimum 6 godzin).

Podłoża porowate
Beton, beton napowietrzony, tynki na bazie cementu, zaprawy i cegły należy zagruntować za pomocą pędzla materiałem Sika® Primer-3 N. Przed aplikacją kleju należy odczekać do odparowania środka, co najmniej 30 minut (maksimum 8 godzin).  

Uwaga:
Materiały gruntujące tylko poprawiają przyczepność, nie zastępują prawidłowego oczyszczenia powierzchni i nie poprawiają wytrzymałości podłoża.

Doszczelnienia punktów newralgicznych obejmują:
  • styk sciany z posadzką
  • dylatacje obwodowe
  • mocowanie balustrad
  • dylatacje pośrednie
  • okna balkonowe
  • styk obróbki blacharskiej z betonem (wylewką)
  • odpływy liniowe
  • pas rynnowy
Przykładowe punkty newralgiczne:

Izolacja na cokole z obróbką blacharską

Izolacja na cokole
 

Izolacja na słupku balustrady
 

Izolacja na łączeniu drzwi balkonowych

Zafugowane płytki z obróbką blacharską

Zafugowane płytki na cokole

Zafugowane płytki ze słupkiem balustrady

Zafugowane  płytki na łączeniu drzwi balkonowych

Klejenie (mocowanie) obróbek blacharskich:

Obróbkę blacharską mocować za pomocą kleju Sikaflex®-11 FC+ (opakowania 300 ml, 600 ml) lub wg wskazań producenta.

Izolacja i klejenie:

SikaBond® T-8 nakładany jest w dwóch warstwach. Pierwsza stanowi warstwę wodoszczelną, druga warstwę klejącą.

Warstwę izolacji wodoszczelnej rozprowadzać równomiernie pacą gładką. Wejście na warstwę izolacji, jest możliwe po ok. 12 – 24 godzinach (zależnie od warunków atmosferycznych).  

Warstwę klejącą SikaBond® T-8 należy równomiernie rozprowadzić pacą zębatą.

Przyklejane płytki docisnąć do kleju tak, aby spodnia powierzchnia płytki pokryła się w całości klejem (klejenie pełnopodsadzeniowe). Przyklejanie płytek powinno być zakończone w czasie 45 minut (zależnie od warunków atmosferycznych).

Pozostałości świeżego, niezwiązanego kleju należy natychmiast usunąć
z płytek czystą tkaniną, a jeżeli to konieczne użyć Sika® Remover-208 (sprawdzić wpływ Sika® Remover-208 na powierzchnię płytek przed jego zastosowaniem).

Ważne:
Jeżeli czas między ułożeniem pierwszej i drugiej warstwy SikaBond® T-8 ulegnie wydłużeniu i / lub pierwsza warstwa ulegnie zabrudzeniu, musi ona zostać oczyszczona (aktywowana) preparatem Sika ® Aktivator-205.

Fugowanie:

Fugi wypełnić materiałem elastycznym Sikaflex®-11 FC+. Materiał aplikować za pomocą pistoletu (należy pamiętać o odpowiednim przycięciu końcówki). Do zagładzania użyć materiału Sika® Tooling Agent N.

W celu uniknięcia zabrudzeń płytek można zabezpieczyć je taśmą maskującą. Po wypełnieniu szczeliny wyrównać powierzchnię jednocześnie dociskając materiał (pamiętać o usunięciu taśmy). Spoinę należy chronić przed wodą przez okres 2-3 godzin.
 

Gdzie kupić nasze produkty?